Úvod > Základní škola > Aktuality > Prohlášení ke stávce

Prohlášení ke stávce

ZŠ a MŠ Předín se připojuje ke stávce škol 27. listopadu 2023

Vážení rodiče,

základní škola, mateřská škola, školní družina i školní jídelna budou dne 27. 11. 2023 uzavřeny z důvodu stávky všech zaměstnanců školy, tj. pedagogických i nepedagogických pracovníků.

Důvody, které nás vedly ke stávce, jsou následující:

Nejprve bychom rádi zdůraznili, že zde nejde o požadavky na vyšší mzdy pro učitele, jak je často mylně interpretováno. Jde nám o to, aby byl zachován stávající standard ve vzdělávání Vašich dětí.

Nesouhlasíme, aby se snižovaly již tak nízké finanční prostředky na profese nepedagogických pracovníků. Lidí, kteří jsou pro chod školy naprosto nezbytní – ekonomové, kuchařky, uklízečky, školníci. Průměrný plat nepedagogického pracovníka na základní škole činí v hrubém 20 tisíc korun, v mnohých případech je tato mzda jen lehce nad hranicí minimální mzdy.

Naší školy se dále velmi dotýká plánované snížení tzv. PHmax, čili týdenního počtu státem placených hodin přímé výuky. Ke snížení hodin má dojít plošně, bez ohledu na potřeby konkrétních škol. Současný PHmax využíváme na maximum, díky tomu si můžeme dovolit mít na prvním stupni jen minimum spojených hodin, můžeme učit některé hodiny tandemově, umožňuje nám to rozdělit třídy s větším počtem žáků, např. na informatiku, pracovní činnosti či tělocvik na menší skupiny. Pokud projde aktuální vládní návrh, od nového školního roku přijdeme týdně o 18 hodin financovaných ze státního rozpočtu. Jaké by byly dopady? V našem případě již nebudeme moci dělit některé vyučovací hodiny a učit tak efektivněji, pravděpodobně budeme muset od nového školního roku spojit opět některé třídy na prvním stupni.

Jsme přesvědčeni, že změny, které ministerstvo plánuje, vrací školství zase o velký kus zpět. Naprosto chápeme, že situace je složitá a je nutné zastavit zadlužování naší země, ale myslíme si, že šetřit na vzdělávání dětí je krátkozraké a špatné rozhodnutí.

Prosíme o pochopení a Vaši podporu v úsilí za udržení kvality vzdělávání pro Vaše děti.

Děkujeme.

Zaměstnanci ZŠ a MŠ Předín