Výtvarná výchova na 2. stupni

Ve výuce výtvarné výchovy se žáci postupně seznamují s různými výtvarnými technikami jako je kresba (podle skutečnosti nebo podle fantazie), malba, koláž, kašírování nebo tisk, ať už z papírové matrice nebo linoryt. Zpracovávají různá témata týkající se ročních období, člověka, přírody; pracují samostatně, ve dvojicích i ve skupinách. V 8. a 9. ročníku se prostřednictvím referátů seznamují s dějinami výtvarného umění.

Některá díla pak zasíláme do soutěže Sedmikvítek, kde se naši žáci umisťují na pěkných místech.

Zde je jen malá ochutnávka.

Šikovné ruce 2. stupeň

V letošním školním roce si žákyně 2. stupně vyrobily mnoho zajímavých i užitečných výrobků. První pololetí zahájily oplétáním láhve pomocí macramé uzlu, na Vánoce vyrobily vánoční ozdobu technikou podobnou patchworku, skleničku na víno proměnily ve svícen a na lednové období vyrobily závěs na dveře – sněhuláka.

Ve druhém pololetí si vyzkoušely drátkování, povedli se jim krásní pavoučci, jaro přivítaly ručně šitými panáčky, na Velikonoce z pedigu upletly kuřátka a vyzkoušely si pečení Jidášů a v dubnu a květnu se věnovaly šití tašky na šicím stroji a vyrábění lapače snů.

Opravdu se jim letos dařilo.

Šikovné ruce 1. stupeň

V letošním školním roce se žákům 1. stupně v kroužku Šikovných rukou povedly moc pěkné výrobky. V září si vyrobili z přírodnin a odpadového materiálu Skřítky podzimníčky, na Halloween proměnili balonky na dýně a ještě z rukavic a ponožek vytvořili strašidla. Na Vánoce si dali velkou práci s výrobou anděla a v lednu nazdobili věnec z voňavých sušených pomerančů.

Ve druhém pololetí nám odpadlo několik hodin. Přesto šikulové stihli vytvořit podmořský svět, na Velikonoce se jim z bambulek vyklubali roztomilí zajíčci nebo kuřátka a ke Dni matek s láskou ušili přívěsek na klíče.

Jump Park Brno

Dne 18. 5. 2023 se žáci 5. a 8. ročníku účastnili školního výletu do JumpParku v Brně. Ráno jsme vyrazili autobusem do Třebíče, zde přesedli na rychlík a za chvíli jsme byli v Brně. Šalina nás dovezla k Jump Parku. Po dvouhodinovém skákání nám pěkně vyhládlo, a tak jsme zamířili do Vaňkovky na oběd. V odpoledních hodinách jsme se vrátili domů. Bylo to super!

čen 14

Keramika

Keramické dárky  (od malých výrobků až po velká keramická díla) dostávali po celý školní rok maminky, babičky a i další členové rodiny -  Made by children at school.

čen 10

Školní výlet - Švýcarsko, Itálie

Autor: Mgr. Pavlína Adámková

Školní zájezd – Švýcarsko a Itálie

1.den

Po nočním přejezdu autobusem přes Německo a Rakousko jsme ráno svěží vystoupili ve Švýcarském Tiefencastelu, kde jsme přestoupili na Bernina Express. Jeli jsme přes průsmyk Albula do Sv.Mořice a cestou se kochali úžasnými výhledy.

Následovala prohlídka alpského střediska Sv.Mořic.

2.den

Po snídani jsme uskutečnili výlet k jezeru Lago Maggiore. V jezerním městě Stresa jsme nastoupili na loď a přepravili se na ostrov Isola Bella, kde jsme si prohlédli zámek a přilehlou překrásnou zahradu.

Odpoledne jsme navštívili švýcarské město Locarno na břehu jezera.

3.den

Ráno poté, co jsme se opět nalodili do autobusu, jsme vyjeli směr švýcarské město Lugano. Pozemní lanovkou z Paradisa jsme vyšplhali (sklon až 61%) na Monte San Salvatore. Počasí nám opět přálo a nám se naskytly krásné výhledy na Lugano a okolí.

Náš zájezd jsme ukončili návštěvou čokoládovny Alprose v Caslanu, kde jsme utratili poslední franky.

Následovala cesta domů.

Příroda Švýcarska a Itálie se nám všem moc líbila!!

Fotogalerie: 1. den zde, 2. den zde, 3. den zde

čen 08

Pasování na čtenáře

Pasování na čtenáře

Ve čtvrtek 8. června 2023 se v první třídě konalo slavnostní pasování na čtenáře. Děti si připravily básničky, písničky a zahrály také krátkou pohádku. Po krátkém programu následovalo čtení dětí a vlastní pasování na čtenáře. Na tento slavnostní okamžik je přizván často i král z písmenkova, který nás v obrázkové podobě provází ve slabikáři celý školní rok. Pro letošní rok přijal pozvání král Bohumil III. , vyslechl celý program, pasoval čtenáře a společně s p. učitelkou popřáli mnoho radosti ze čtení a knížek.

čen 07

Pomoc s úklidem

Autor: Ing. Vanda Vyhnálková

Žáci základní školy pomáhají obci s úklidem před zdravotním střediskem a mateřskou školkou.

čen 04

Sběr starého papíru

Sběr starého papíru

V tomto školním roce bylo celkem nasbíráno 5.06 tun starého papiru, za což jsme od firmy Esko-T do fondu SRPDŠ utržili 7.590,- Kč.  Celá částka je určena na odměny pro žáky nejen za účast na sběru, ale i za různé další aktivity - např. za reprezentaci školy, péči o školní zviřátka, za výkony na školních sportovních soutěžích, atd.
Děkujeme tak všem, kdo se na sběru papíru podílel.

čen 04

Matematika 6. ročník - krychle, kvádr

Krychle, kvádr

Činnostní učení v 6.ročníku na téma krychle a kvádr Žáci si nejprve poskládali sítě těles, společně jsme pak vyvodili vzorce pro výpočet objemu a povrchu. Následovaly různé stavby z krychlí, u kterých žáci počítali jejich povrchy a objemy. Další aktivitou byl projekt: Rekonstrukce třídy- kolik bude stát nová výmalba, nová podlaha,.. ? Při učení žáci  pracovali samostatně, ale i ve skupinách.